VZDĚLÁNÍ – MÁ BUDOUCNOST

RNDr. Rostislav Dvořáček, ředitel

Gymnázium K. V. Raise a Střední odborné učiliště, Adámkova 55, 539 01 Hlinsko
Tel.: 469 311 292
E-mail: red@gymhlinsko.cz

AKTIVITY

Vánoční akademie

v kalendáři školních akcí má stále své nezastupitelné místo, proběhla ve velké tělocvičně školy v pátek 22. 12. 2017
 

Do Drážďan nejen na adventní trhy

v pátek 1. 12. – více v Novinkách

Gymnázium Fakultní školou Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

Přírodovědecká fakulta pozvala ředitele fakultních škol. O tom, jak zlepšit a zintenzivnit vzájemnou spolupráci diskutovali v pátek 1. 12. zástupci vedení fakulty a fakultních škol.

S novinkami na akademické půdě se z naší školy seznámili a příkladnou spolupráci prezentovali RNDr. Rostislav Dvořáček a Mgr. Marian Solčanský.

www.prf.upol.cz/nc/zprava/clanek/prirodovedecka-fakulta-pozvala-reditele-fakultnich-skol/

Vynikající úspěch – Logická olympiáda

Dne 27. 11. 2017 proběhlo celostátní kolo Logické olympiády v Míčovně Pražského hradu, do tohoto finále postoupili ze třetích míst krajského kola Jáchym Krampera ze třídy 3. A (kategorie B)  a  Aneta Pintová ze třídy 6. A (kategorie C).

Více v Novinkách.

Dva velké literární úspěchy

v celostátních literárních soutěžích:

O cenu Jiřího Šedého – Nejsem na světě sám – Zdeňka Nováková (3.C) obsadila 1. místo
Pardubické střípky – Ondřej Faiman (5.A) získal Čestné uznání
 
Více v Novinkách.
 

film Milada

16. 11. v MFC viděli studenti vyššího stupně gymnázia

Návštěva ústavních institucí

V pondělí 13. listopadu studenti maturitních ročníků navštívili sídla některých ústavních institucí. 

Den prevence

Stejně jako v minulém školním roce byl ve středu 25. 10. 2017 pro všechny studenty gymnázia připraven hodnotný program ve spolupráci s lektory, odborníky a lidmi z praxe.
 
 

Divadlo Různých Jmen

pražské zájezdové divadlo 15. 9. v MFC pro třídy 4.A a třídy vyššího gymnázia s hrou Petr a Lucie (drj.cz/)

Go kurzy prvních ročníků

Seznamte se, prosím! To je výzva třídenního GO kurzu pro studeny nastupujících prvních ročníků. Na Wolkrově planině u Svratoucha se ve dnech 4. – 8. září sešli studenti třídy 1.A a 1.C.

 

SHrnutí aktivit

V MINULÉM ŠKOLNÍM ROCE ČTĚTE ZDE:

školní rok 2016-2017.pdf (479675)

Více v sekci Aktivity – Události.

 

GT léto 2017

Více v sekci Aktivity – Naše divadla.
 

Další Úspěch GT Hlinsko

GT HLINSKO O VÍKENDU 27. a 28. KVĚTNA "VERNISÁŽOVALO" NA NÁRODNÍ DIVADELNÍ PŘEHLÍDCE ŠRÁMKŮV PÍSEK A ZÍSKALO DOPORUČENÍ NA JIRÁSKŮV HRONOV

Více v sekci Aktivity – Naše divadla.

Švédové v Hlinsku

Dne 17. května navštívili naši školu studenti ze švédské střední školy Broskolan.                    Více v  Novinkách.

Vánoční akademie

V kalendáři školních akcí má své nezastupitelné místo i Vánoční akademie, která proběhla ve velké tělocvičně školy ve čtvrtek 22. 12. 2016. Více v Novinkách.
 
 

Den latiny na FF UK

navštívili zájemci – studenti volitelného předmětu latina 22. listopadu

www.ff.cuni.cz/fakulta/o-fakulte/pravidelne-akce/den-latiny/den-latiny-2016/

Více v Novinkách.

Gymnázium Fakultní školou Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

www.prf.upol.cz/skupiny/verejnosti/fakultni-skoly/

www.ahp.cz/videos/gymnazium-fakultni-skola/

Více v Novinkách.

film Anthropoid

25. 10. v MFC vidělo 175 studentů vyššího stupně gymnázia

Více v Novinkách.

Divadlo SemTamFór

20. 10. Čechov – Anton Pavlovič Čechov

představení (pět povídek v dramatizaci Jany Žáčkové) zhlédly v MFC všechny třídy gymnázia

Více v Aktivity – Ze života školy

www.ahp.cz/videos/divadelni-pasmo-cechovovych-povidek/

Host gymnázia

4. října 2016

navštívil naše gymnázium a besedoval se studenty

PhDr. Vlastimil Vondruška, CSc.

český historik, publicista a autor historických detektivních příběhů

Více v Aktivity – Ze života školy

www.ahp.cz/videos/prednaska-o-detektivnich-romanech-z-historie/

 

 
 
 
 
 
 

 

ALMANACH

V roce 2013 jsme si připomněli 60 let existence středních škol v Hlinsku. 

Gymnázium K. V. Raise Hlinsko a Město Hlinsko pořádalo opět po 10 letech SRAZ ABSOLVENTŮ v sobotu 21. září 2013. 

Při této příležitosti byl vydán almanach, který si můžete zakoupit v pracovní dny v kanceláři školy (30 Kč).

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky

Vstávat po čtvrté hodině ranní bylo v pátek 1. prosince pro čtyřicet pět studentů gymnázia a jejich doprovod prvním a zároveň posledním „utrpením“ jinak velmi pěkně prožitého dne. V pět hodin už všichni seděli v autobuse a nestačili se ani pořádně prospat, neboť cesta díky novému dálničnímu úseku uběhla opravdu rychle.

Po deváté hodině nás vítaly Drážďany. Svítilo sluníčko, nepršelo a studenti se už viděli na trzích. Přesto se zájmem absolvovali s českým průvodcem prohlídku Muzea hygieny. Nutno podotknout, že název je poněkud zavádějící, zdaleka nejde jenom o hygienu, ale o zobrazení člověka od jeho narození až po smrt. Mnohé zaujala světoznámá Skleněná žena, další si s chutí vyzkoušeli „pomůcky“, které jim přisoudily neduhy stáří, a pak se marně snažili podepsat, narovnat a udržet rovný krok. Zajímavé byly i četné interaktivní programy. Ale čas nečekal. A tak jsme si ještě prohlédli nejvýznamnější památky města – nezapomněli jsme na Zwinger, známý Knížecí průvod a další. A pak už se pomalinku začínalo stmívat a naše kroky směřovaly na Striezelmarkt. Výzdoba nádherná, obavy doprovodu převeliké. Setkáme se všichni – a včas? Studenti to zvládli a vánoční atmosféru si užili, obdivovali starý dřevěný kolotoč, klasické durynské louskáčky, koupili si na památku typické adventní hrníčky. I ty studentky, které proběhly historickými trhy až do Primarku a vrátily se s dárky snad pro celou rodinu, si stihly všimnout, že Drážďany jsou rozhodně něco více než nákupní centrum.

A pak už byla tma a jelo se domů. A jelo se krásně. Všichni spali, cesta rychle utíkala. Idyla. Kéž by to tak vydrželo i roky další!

Studenti a učitelé gymnázia

Logická olympiáda

06.12.2017 16:07

Vynikající úspěch studentů gymnázia!!!

Dne 27. 11. 2017 proběhlo v Míčovně Pražského hradu celostátní kolo Logické olympiády 2017. Do tohoto finále postoupili ze třetích míst v krajském kole Jáchym Krampera ze třídy 3. A v kategorii B  a  Aneta Pintová ze třídy 6. A v kategorii C.

V krásném prostředí Míčovny obsadil Jáchym vynikající 26. místo a Aneta se výborně umístila v druhé polovině soutěžního pole. V každé kategorii soutěžilo 65 studentů. Celkem se letos do soutěže zapojilo 61 284 soutěžících z 3 014 škol.

Naši studenti opět dokázali, že patří mezi nejlepší. 

Mgr. Eliška Vokáčová

 

Dva studenti Gymnázia K. V. Raise a SOU, Hlinsko mají oprávněný důvod k radosti.

Jako první se o svém úspěchu dozvěděl Ondřej Faiman z třídy 5.A. V celostátní literární soutěži Pardubické střípky, kterou vyhlašují Krajská knihovna v Pardubicích a  Středisko východočeských spisovatelů již devátý rok, se mezi 161 účastníky rozhodně neztratil, porota jeho práci na téma Velké překvapení odměnila Čestným uznáním.

O několik dnů později se mohla ze svého úspěchu radovat Zdeňka Nováková, studentka třídy 3.C. V celostátní literární soutěži O cenu Jiřího Šedého – Nejsem na světě sám zaujala porotu natolik, že se svou prací na téma Moje největší radost obsadila 1. místo. Je to opravdu velký úspěch, protože do této soutěže, kterou již po deváté vyhlásila Pedagogicko-psychologická poradna Ústeckého kraje a Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků v Teplicích, zaslalo svůj literární příspěvek 735 účastníků.

 

                                                                                   PaedDr. Jaroslava Hladíková

Gymnázium K. V. Raise a SOU, Hlinsko

 

Muzejní noc

29.05.2017 13:41
GT Hlinsko je divadelní soubor při Gymnáziu K. V. Raise a toho si studenti  také dostatečně váží. Proto se rozhodli oslavit nejen tohoto velkého českého spisovatele (kterého si možná mnozí z Vás pamatujete pouze z povinné četby ve škole, ale když si přečtete některé jeho povídky dnes, zjistíte, že byl velice vtipný pozorovatel lidských slabostí), ale i významnou rodinu Adámkových, která zde na Hlinecku vykonala na přelomu 19. a 20. století mnoho věcí pro rozkvět a blaho regionu.
V pátek 9. 6. se v Městském muzeu uskuteční noc muzejí, kde mimo jiné studenti Gymnázia K. V. Raise předvedou scénické čtení povídky z pera K. V. Raise. Přijďte se seznámit se slavnou hlineckou rodinou Adámků, udělat si pořádek v tom, kdo byl kdo, a podívat se na novou expozici o jejich životě. Raisovi žáci Vás poté provedou historií řemesel na Hlinecku. GT Hlinsko a Městské muzeum se na Vás těší.

program.pdf (272179) 

 

Švédové v Hlinsku

29.05.2017 12:43
Dne 17. května navštívili již potřetí naši školu studenti ze švédské střední školy Broskolan. Strávili s našimi studenty celý den, popovídali v angličtině, porovnali podmínky studia v ČR a Švédsku, prošli se po Hlinsku, ochutnali české speciality a hlavně se s našimi studenty skvěle bavili. Máme radost, že tato tradice na naší škole trvá. Domluvili jsme se i na další on-line spolupráci mezi učiteli české a švédské školy. Studenti zůstavají v kontaktu přes sociální sítě a tak to má být.

Mgr. Lada Leszkowovává

 

Majáles 2017

11.04.2017 05:59

Gymnázium K. V. Raise v Hlinsku organizuje Majáles více jak dvacet let. Tuto tradiční akci škola pořádá ve spolupráci s místním pivovarem Rychtář. Program si připravují studenti sami, prezentují tak své dovednosti, nápady, schopnost organizace, spolupráce…

    V programu Majáles 2017, který se koná v pondělí 1. května, nebude chybět průvod studentů v maskách od budovy školy k radnici. Ve 14:00 hodin se zde masky představí veřejnosti. Odtud pak majálesový průvod bude směřovat do areálu hlineckého pivovaru.

    Do svého bohatého programu studenti zařadili prvky tradiční i úplné novinky – volba krále a královny Majálesu, pasování studentů prvních ročníků, poprava maturitní smůly, vystoupení žáků ZUŠ Skuteč, atrakce pro děti, soutěže o ceny a další.

    Majálesové veselí bude pokračovat od 17:00 hodin hudebním programem skupiny Artur a ve 21:00 se můžete těšit na ohňostroj. Na akci toto prvomájové odpoledne je vstupné dobrovolné, občerstvení zajištěno. Přijďte mezi nás.

V pátek 17. února studenti maturitních ročníků Gymnázia K. V. Raise podnikli exkurzi do Prahy, aby navštívili sídla některých ústavních institucí. Dvě třídy se vystřídaly v prohlídkách Kanceláře prezidenta republiky a Senátu ČR. Návštěva Pražského hradu se samozřejmě neobešla bez dlouhého čekání na bezpečnostní prohlídku, kterou jsme ten den absolvovali ještě několikrát při vstupu jak do Kanceláře prezidenta republiky, tak do budov Senátu.

        Při prohlídce Kanceláře prezidenta republiky jsme mohli posoudit změny, kterými tyto prostory prošly během funkčních období jednotlivých prezidentů a jejich architektů. Nejvíce nás zaujala dvě místa, a sice kinosál a knihovna. Při návštěvě historických budov Senátu ČR jsme obdivovali nádheru raně barokních budov a velkolepost Valdštejnského paláce. Na závěr prohlídky jsme se nakrátko ocitli i na divácké tribuně v jednacím sále. Studenti byli překvapeni, když se dozvěděli, že naši senátoři zasedají v prostorách bývalé konírny Valdštejnského paláce.

        Cestou jsme si ještě ukázali, kde sídlí naše vláda a kde Poslanecká sněmovna. Doufejme, že se studenti náležitě inspirovali a že možná v budoucnu někdo z nich navštíví tato místa i pracovně.

Lenka Krupičková

V novém roce přibude v mnoha rodinách i nová otázka: Kde bude studovat náš potomek? Tuto otázku si položí rodiče žáků nejen devátých, ale i pátých tříd základních škol. Jednou z možností, které se nabízejí, je studium gymnázia. S touto možností jsou úzce spojené další otázky: Proč zrovna gymnázium? A má moje dítě předpoklady úspěšně absolvovat přijímací zkoušku, potom vyhovět požadavkům studia na gymnáziu a složit zde maturitní zkoušku?

        Proč zrovna gymnázium? Protože – jak nám mnozí naši bývalí studenti potvrzují – svým absolventům usnadňuje přijetí na vysoké školy a také začátek studia, zkušenosti jsou jasné, přechod z gymnaziální na vysokoškolskou formu studia není pro většinu absolventů díky nadprůměrné přípravě, kterou si z gymnázia odnášejí, problém. 

        A proč už po páté třídě ZŠ? Důvod je stejný a navíc se k němu může připojit i další – přechod k středoškolské formě studia je po absolvování nižšího stupně gymnázia snazší a  plynulejší. Víceletá gymnázia také umožňují nadaným dětem vzdělávat se více do hloubky, protože rozdíly mezi žáky jsou na gymnáziu výrazně menší než na základní škole.

        A má moje dítě předpoklady úspěšně absolvovat přijímací zkoušku, potom vyhovět požadavkům studia na gymnáziu a složit zde maturitní zkoušku? Na tyto otázky už mnozí potenciální zájemci o studium na Gymnáziu K. V. Raise v Hlinsku znají odpověď, pokud absolvovali přípravné kurzy, které zde probíhaly od listopadu 2016 do ledna 2017. Při nich si budoucí studenti vyzkoušeli typy přijímacích úloh a při rozboru poznali, jak si s nimi, pokud v nich chybovali, příště lépe poradit, a cenné jistě pro mnohé bylo poznat i prostředí naší školy a  některé své budoucí vyučující.

        Zkoušky nanečisto proběhnou na Gymnáziu v Hlinsku 30. ledna 2017, po nich bude následovat další přípravný kurz, ve kterém s žáky rozebereme jednotlivé úkoly a podáme další cenné rady, a tak ani pro ty, kteří zaváhali a přípravných kurzů se nezúčastnili, ještě není pozdě.

        Termín přijímacích zkoušek na střední školy letos připadá na 12. a 19. 4. pro čtyřletý a  18. a  20. 4. pro osmiletý obor studia.

PaedDr. Dagmar Kantůrková, výchovná poradkyně

Best In English

05.01.2017 16:52

Dne 30. 11. 2016 se konala mezinárodní online soutěž v anglickém jazyce Best In English. Jedná se o soutěž pro studenty středních škol a gymnázií ve věku 15–19 let. Soutěž probíhá ve stanoveném termínu po celém světě.  Náročnost testu odpovídá úrovni B1-C1 podle standardu CEFR. Test je složen z několika částí – gramatika, poslech a čtení.

Letošního ročníku se účastnilo celkem 15 107 studentů z 28 zemí světa (683 škol). Vynikajícího výsledku dosáhl student Ondřej Bažant z 8.A, který se umístil na 4. místě v ČR (z celkového počtu 7 003 českých studentů) a celkově mu tak patří 15. místo ze všech zúčastněných studentů na světě.

Vánoční akademie

04.01.2017 07:37

V kalendáři školních akcí má své nezastupitelné místo i Vánoční akademie. Ve velké tělocvičně školy v adventním čase, bavili zástupci tříd zpěvem, hudebními a tanečními čísly, scénkami apod. sami sebe, své současné spolužáky, absolventy i učitele. Odměnou jim byl nejen „příjemný pocit z dobře odvedené práce“ a potlesk obecenstva, ale i vystoupení třídních učitelů v nezvykle nekantorských rolích. Dopolední program pak uzavřela volejbalová utkání mezi maturanty a jejich pedagogy.

1 | 2 | 3 >>