VZDĚLÁNÍ – MÁ BUDOUCNOST

RNDr. Rostislav Dvořáček, ředitel

Gymnázium K. V. Raise a Střední odborné učiliště, Adámkova 55, 539 01 Hlinsko
Tel.: 469 311 292, 469 311 190
datová schránka: 3z4wwnj
red@gymhlinsko.cz

aKTIVITY 2023/2024

31. 1. 2024
 

Šachový přebor – 1. místo

10. 1. 2024 – čtěte v sekci Novinky
 

Historická exkurze – Královská Praha

23. 10. 2023

POLOŽENÍ STOLPERSTEINŮ V PRAZE

17. října 2023

V Hlinsku bylo položeno dalších osm Stolpersteinů

20. 9. – čtěte v sekci Novinky
 
Talent z Hlinecka 2023
 

z  předchozích školních roků

Projektové dny, exkurze

čtěte v sekci Novinky

Úspěch v soutěži Fyzikální olympiáda

čtěte v sekci Novinky
 

Exkurze do Itálie – Dějiny v kostce

květen 2023 čtěte v sekci Novinky
 

Jáchym Krampera

nejlepší v republice čtěte v sekci Novinky

Úspěch v soutěži TECHNOhrátek

1. března 2023 čtěte v sekci Novinky
 

Stroje do škol – spolupráce s firmou HILTI

 
 
V Rozvodně ČEZ Hlinsko 4.A
10. 1. 2023 více v sekci Novinky
 
BRNO – 4. ledna 2023 v sekci Novinky
TUTANCHAMON + ANTHROPOS
 
 

VÁNOČNÍ AKADEMIE

22. 12. 2022

www.ahp.cz/videos/522022-vanocni-akademie-2022/

 

Finále Logické olympiády v Praze

čtěte v sekci Novinky

 

Přednáška M. Mejstříka: 17. LISTOPAD A CO MU PŘEDCHÁZELO

více v sekci Novinky

 

Přednáška Terarijní živočichové 24. října 2022

čtěte v sekci Novinky
 

První Stolpersteiny v Hlinsku

o prvních kamenech zmizelých více v sekci Novinky

www.ahp.cz/videos/392022-kameny-zmizelych-v-hlinsku/

HLINECKÉ GYMNÁZIUM VSTOUPILO DO NOVÉHO ŠKOLNÍHO ROKU AKTIVNĚ

více v sekci Novinky

ARTSY FARTSY MAJÁLES 27. 6. 2022

Exkurze a další akce v rámci projektových dnů 20. 6. – 29. 6. 2022

Krajské kolo soutěže EuropaSecura 25. 5. 2022

Pokračujeme v tradičních akcích

Úspěchy v soutěži Matematický klokan a dalších

On-line konference ZLOČINY KOMUNISMU

a další čtěte v sekci Novinky

 

Turnaj v piškvorkách 2022

www.ahp.cz/videos/212022-piskvorkovy-turnaj-v-hlinsku/

Sázíme stromy

www.ahp.cz/videos/192022-uhel-pohledu-novy-ovocny-sad-v-hlinsku/

O Dnech prevence

 
Artsy Fartsy 2021
 
Výzvy
 

Program Průša pro školy

Gymnázium K. V. Raise a SOU, Hlinsko se přes pokračující koronavirovou pandemii v prvním pololetí školního roku zapojilo  projektem Sluneční soustava do programu Průša pro školy, jehož cílem je rozšířit 3D tisk jako běžnou součást výuky na všech stupních škol. (více v sekci Novinky)

proskoly.prusa3d.cz/projekty/

 
Spolupráce s Global Education Initiative z. s.
 
ORNITA opět na gymnáziu
 
 
Den latiny na FF UK

Na naší škole proběhlo 24. zasedání Valného shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO v ČR ve dnech 24. a 25. září 2018.

www.ahp.cz/videos/24-zasedani-valneho-shromazdeni-site-pridruzenych-skol-unesco-v-ceske-republice/

chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/v-hlinsku-se-konalo-valne-shromazdeni-site-pridruzenych-skol-unesco-20180929.html

Gymnázium Fakultní školou Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

Přírodovědecká fakulta zve každoročně ředitele fakultních škol. O tom, jak zlepšit a zintenzivnit vzájemnou spolupráci diskutují zástupci vedení fakulty a fakultních škol.

www.prf.upol.cz/nc/zprava/clanek/prirodovedecka-fakulta-pozvala-reditele-fakultnich-skol/

www.prf.upol.cz/skupiny/verejnosti/fakultni-skoly/

www.ahp.cz/videos/gymnazium-fakultni-skola/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

naše divadla

ARTSY FARTSY 2021

      Dne 25.6. proběhl v blatenském areálu Cihelka desátý ročník festivalu Artsy Fartsy 2021. Pořadatelé měli na zorganizování celé akce necelé dva měsíce a přesto se jim podařilo uspořádat zajímavý, lehce neformální, přátelský večer plný skvělé literatury i hudby. František Formánek začal citlivě a lehce existenciálně, Igor Malijevski všechny diváky přivedl do prostředí tzv. "openspacu (oupnspejsu)" a s humorem a ironií nám představil jeden složenkový korporát, Filip Brichta po svém nesmírně vtipném sebezpytu rozdal rozjařeným divákům čtyřlístky a odešel na pivo a Tomáš Rauchfuss a Lumír Vobejda zakončili blok "Čtení v lese" několika Tomášovými písněmi, které zacyklil svým looperem za Lumírova doprovodu.

      Hudební blok začal kapelou Natřije, pokračoval skvělým písničkářským duem Sedlák-Nováka a vyvrcholil našlapaným vystoupením Prago Union v celé sestavě a USB DJswingem. Koronová opatření byla dodržena, Cihelka uklizena a nyní Gt Hlinsko začíná připravovat prázdninový a podzimní program do Městského muzea a Galerie. První jejich počin bude pohádkové scénické čtení 14. července, které je doprovodným programem výstavy Výtvarné Hlinecko tentokrát s pohádkovými motivy.  

Mgr. Lada Leszkowová
 
ARTSY FARTSY 2020
 
 
ARTSY FARTSY 2019

 

ARTSY FARTSY 2018

Ve dnech 21.–24.6. 2018 proběhl již sedmý ročník mezinárodního studentského festivalu Artsy Fartsy, který organizuje divadelní spolek GT Hlinsko ve spolupráci s Gymnáziem K. V. Raise. Festival organizují sami studenti gymnázia a čtyřdenní marathon zvládli opět velmi dobře. Jsme rádi, že mají studenti díky tomuto festivalu možnost prakticky použít všechny své dovednosti, které si během roku v učebnách naučí. Musí prokázat zodpovědnost, samostatnost, kreativitu a pružnost. Protože byla velká zima, museli prokázat i fyzickou odolnost a protože nikdo neonemocněl, snad ji skutečně i prokázali.

Festival ARTSY FARTSY byl zahájen ve čtvrtek 21. 6. večer a patřil již tradičně GT Hlinsko. Tento divadelní soubor vždy na svém festivalu během jednoho večera předvede vše, co se v jejich dílně za uplynulý rok zrodilo a nechybí ani velmi originální oficiální zahájení, kde se studenti předvedou nejen jako skvělí herci, ale i jako skvělí moderátoři, tanečníci, muzikanti a zpěváci.
            Pátek patřil divadelním hostům, Víťa Pískala – herec z brněnského Provázku zazářil ve své one-man show na téma 100 let v Československu, důležité okamžiky naší historie ztvárnil různými divadelními formami, mezi ktermi nechyběl monolog, dancebattle, muzikál, happening nebo loutkové divadlo. Pražský kozel ve fraku ukázal divákům, že i pantomima může být vtipná a zajímavá a brněnští Up the Glen improvizovali tak, že diváci nevěřili, že skutečně jde o improvizaci. 
            Sobota byla mrazivá, ale přesto se ve skateparku i na Cihelce sešlo celkem dost příznivců pohyblivých prkýnek, Muchy, rapu, pouličního šramlu nebo balkánského diska, skvělé jídlo od Kumara, svařáky a grogy udrželi návštěvníky na Cihelce až do povolené 3. hodiny ranní. 
            Neděle byla pietní. Na Ležákách nejprve dr. Vojtěch Kyncl velmi zajímavě pohovořil o významu a symbolice pietních míst v dnešní době a jak jsou na jednotlivých místech ČR udržovány a potom Švýcarské divadlo Experi ve spolupráci s GT Hlinsko prezentovalo pohybový divadelní projekt na stejné téma přímo v areálu památníku.
Festival Artsy Fartsy je festival v Hlinsku jedinečný, jak svým obsahem, tak způsobem organizace a jsme rádi, že i letošní ročník můžeme považovat za úspěšný.
Mgr. Lada Leszkowová
 
GT na Hronově
Divadelní soubor GT Hlinsko při Gymnáziu K.V. Raise se minulý týden představil na  Jiráskově Hronově se svojí zatím nejúspěšnější hrou Vernisáž. Mezi nejlepšími divadly   z celé republiky se studenti v žádném případě neztratili a sklidili velký úspěch.
 
Hronovská recenze, zde: 
 
 

NEUVĚŘITELNÉ GT LÉTO

    GT Hlinsko při Gymnáziu K.V. Raise má za sebou a před sebou dost zásadní léto své dvanáctileté kariéry. Šestý ročník festivalu Artsy Fartsy tentokrát s mezinárodní účastí proběhl hladce a splnil veškerá programová očekávání jak organizátorů tak stále se zvětšující obce příznivců. Festival se nám daří držet ve velmi pohodové a uvolněné rovině, spíše jako milé setkání podobně smýšlejících lidí, kteří se rádi podívají na trochu „jiná“ divadelní přestavení, poslechnou si trochu „jinou“ hudbu a neděli rádi prožijí jen tak v trávě. Festival je nastaven tak, aby i když dojde k časovým skluzům (a za ty se jako každoročně publiku velmi omlouváme), divák prostě prožívá  zajímavý večer plný zvratů, napětí a inspirativních zážitků. No a pak přijde Lesní zvěř, Víťa Pískala nebo Doctor Victor a naplní vás nezměrnou energií a radostí ze života.

    Letos jsme kromě  studentského slovinského souboru hostili i profesionální švýcarské divadlo Experi a jejich režisér Vijayan nastudoval během 14 dnů se členy GT zajímavou divadelní koláž o lásce, jako pokračování GT divadelní hry Dva.

    GT Hlinsko i nadále spolupracuje s bývalým vedoucím MFC Petrem Sedlákem a díky němu jsme měli na začátku července možnost zúčastnit se jako dobrovolníci podobně „jiného“ mezinárodního festivalu Corespondance ve Žďáru nad Sázavou, který organizuje hraběnka Marie Kinski. Festival se zaměřuje na pohybové divadlo, tanec a nový cirkus. Atmosféra oněch čtyř dnů na žďárském zámku byla velmi podobná té na Artsy Fartsy, jen byla ještě víc kosmopolitní, exotická a přívětivá. Hrabě a hraběnka Kinski s námi a ostatními účinkujícími každé ráno snídali u improvizovaných stolů na nádvoří, zleva byla slyšet angličtina, zprava francouština, odněkud dál němčina, srbština, snad holandština. Byly to krásné čtyři dny a měli jsme možnost vidět zase jiné lidi, jiná divadla a jiné pojetí světa.

    Dobrovolnická činnost provází GT už od začátku, vždy jsme rádi pro město účinkovali, pomáhali organizovat městské akce a byli součástí kulturního života ve městě. I letos jsme pomohli Městskému muzeu a galerii s jejich pěknou akcí: Noc muzejí, kde jsme si zahráli na rodinu Adámků, K.V. Raise a jeho žáky. Ve spolupráci s AHP Hlinsko a MAS Hlinecko jsme nahráli CD: Pověsti z Hlinecka a zdramatizovali 25 pověstí z našeho kraje (k prodeji na všech městských akcích). Na konci července jsme účinkovali na Dni dřeva a připravili jsme malé překvapení: naši úspěšnou hru Elu a Helu a stop (se kterou původní aktérky Karolína Ježková a Viky Kovárníková postoupili v červnu na národní přehlídku Mladá scéna) jsme zparodovali a pomenšili a jejich roztomilou karikaturu předvedli Adéla Pečenková a Ema Leszkowová. Čeká nás ještě učinkování na festivalu Radostínfest (12. 8.) a Jimramov Otevřeno (26. 8.).

    No a nakonec největší radost celé naší kariéry. Havlovy kraťasy: Vernisáž postoupila z prestižní národní přehlídky Šrámkův Písek ještě dál a byla vybrána dramatugickou radou pro JIRÁSKŮV HRONOV. Ochotníci z Hlinska již jednou před dávnými léty na Jiráskově Hronově účinkovali (jak mi vyprávěl pan Benda) a my jsme se teď stali jejich šťastnými pokračovateli. Máme velkou radost. Je to nejvyšší meta pro každého ochotníka a předchází jí hlavně intenzivní práce, láska k divadlu a mnoho osobních obětí všech členů GT Hlinsko.

Lada Leszkowová

 

 

Další úspěch GT Hlinsko

GT HLINSKO O VÍKENDU "VERNISÁŽOVALO" NA NÁRODNÍ DIVADELNÍ PŘEHLÍDCE ŠRÁMKŮV PÍSEK A ZÍSKALO DOPORUČENÍ NA JIRÁSKŮV HRONOV

GT Hlinsko se o víkendu 27. a 28. května zúčastnilo národní divadelní přehlídky neprofesionálních divadel Šrámkův Písek a jejich představení Vernisáž sklidilo od poroty velké uznání. GT Hlinsko dostalo ze Šrámkova Písku doporučení na Jiráskův Hronov, což je nejvyšší meta, jakou si amatérští divadelníci mohou dát. Po dvanáctiletém působení na divadelních prknech si tak hlinečtí studenti sáhli na divadelní vrchol. Porota pochválila hlavně lehkost, s jakou slavnou Havlovu Vernisáž ztvárnili a také osvěžující posun havlovy normalizační satiry do satiry dnešní – mladým lidem mnohem bližší. Divadelníkům gratulujeme.

Mgr. Lada Leszkowová

Oficiality přehlídky.pdf (190202)

 

Úspěch GT Hlinsko v Jihlavě 2017

JID Jihlava je postupová přehlídka amatérských divadelních souborů v kraji. GT Hlinsko postoupilo letos na celostátní přehlídku hned s dvěma hrami z cyklu Havlovy kraťasy. Ela, Hela a stop (obsazení Karolína Ježková a Viky Kovárníková) získalo postup na Mladou scénu v Ústí nad Orlicí a cenu diváků. Vernisáž v obsazení Tomáš Pšorn, Tereza Ondráčková a Michal Marek získala postup na celostátní přehlídku Šrámkův Písek. Máme velkou radost.

 

Recenze, které o nás vyšly:

    Znáte ten vtip, na jehož konci myška křičí "Tak si, krtku, tu lopatku nech!" Tak nějak dopadly slečna Ela a její přítelkyně Hela, když se vydaly zažít autostop. Nezapomněly totiž na své etické zásady, lidskou hrdost, dobré vychování a společenské postavení. A copak ostatní něco takového mají? Havlův brilantní rozbor statusových symbolů a pseudosymbolů v podání GT Hlinsko bylo pro dnešek poslední soutěžní představení – s velkým jevištním šmrncem nás Ela a Hela naladily na závěrečné představení Třetí světová láska a následnou ochutnávku sýrů a vín. Těšíte se?

        Vernisáž v podání GT Hlinsko uzavřela havlovskou linku letošního festivalu. Umně dramaturgicky uchopený text v opravdu precizním podání nejen že diváky pobavil, ale (snad) některé přinutil i zamyslet se nad svými motivacemi, opravdovými i těmi pouze deklamovanými. Mělo to ohromnou pointu… A dobře to dopadlo. Nebo…?

       Motýl na anténě: intelektuálové a instalatéři. Hysterky a šampaňské. Ludvíko-kundero-brněnsky zakřečovaně nadsložité představení, dietlovsky hořké lidské drama o kapajícím koníčku, tedy kohoutku, o lidech, kteří se nemohou realizovat v životě, a tak se realizují v literatuře. Svědectví o tom, že tehdy jako teď národu muselo pěkně hučet v uchu, když se o něm tolik lidí tak hezky baví.

       Festival jsme zahájili beze slov - Marek z GT Hlinsko předvedl němé, pohybově-taneční představení Perpetuum Mobile. Byl to reálný svět? Byla to fantazie? Bylo to vězení, metafora života… nebo oboje zároveň? A co se stane, když si Narcis umyje nohy ve studánce?

 

Mgr. Lada Leszkowová

 

 

GT Hlinsko nezahálí

Havlovy kraťasy aneb Havel 20x5 - divadelní představení, které divadelní soubor hlineckého gymnázia nastudoval u příležitosti nedožitých osmdesátých narozenin Václava Havla  a které se skládá z pěti krátkých jednoaktovek Václava Havla, slaví všude  velké úspěchy. Studenti našeho gymnázia už měli tu čest zahrát si 23. 10. ve Svratce v klubu Pleaseňák, 17. 11.  v Lanškrouně na festivalu Lathife, 28. 12. ve Ždáru v klubu Batyskaf a 10. 2. ve Svitavách na Minifestu. Chystají se také do Brna do klubu Trojka (10. 3.), pro velký úspěch znovu do Svratky (18. 3.) , do Jihlavy na JID (17. 3.) a do Svitav na Svitavského Fandu (9. 4.). Všude se jejich předsatvení velice líbí a Listy Lanškrounska ho dokonce vyzvedly jako nejlepší představení festivalu. 

GT Hlinsko nezahálí a ve spolupráci s MAS Hlinecko a AHP Hlinsko během uplynulých dvou měsíců nahráli zdramatizovanou audioverzi Pověstí z Hlinecka, kde divadelníci představují 25 pověstí a legend z Hlinska a okolí. Na 21. 4. 2017 dále chystají premiéru své další divadelní hry Když se ze dvou stanou dva, kde se představí hlavně mladší členové souboru a na 23.–25. 6. již po šesté mezinárodní festival Artsy Fartsy, kam letos pozvali divadelníky ze Slovinska a Švýcarska. Švýcarský Experitheatre se chystá navázat s GT Hlinsko dlouhodobější spolupráci a příští rok koncem června se diváci mohou těšit na velkolepý česko-švýcarský projekt Ležáky, kde budou účinkovat nejen švýcarští herci, ale i studenti z GT Hlinsko. Celý projekt bude mít premiéru na Ležákách, reprízy pak v Pardubicích, Zurichu a Basileji.

 

 

Lathife 2016
Od 16. listopadu do 19. listopadu 2016 se v Lanškrouně konal multižánrový mezinárodní festival Lathife 2016. V rámci festivalu  jsme oslavili 17. listopadu vzpomínkou na Václava Havla, srdíčkem ze svíček a připomenutím některých jeho základních myšlenek. GT Hlinsko se tohoto festivalu zúčastnilo již po šesté,  se svými Havlovými kraťasy přispěli k oslavám tohoto svátku a sklidili velký úspěch. Citujeme z Lanškrounských listů:

Havlovy kraťasy

Vernisáž, Ela, Hela a stop a Motýl na anténě. Tři hry Václava Havla, které ve večerních hodinách

 

17. listopadu uvedlo studentské divadlo GT Hlinsko. Skvělé výkony, plná mlíkárna a Havel, který má čím oslovit své publikum. Pro mě rozhodně největší zážitek letošního Lathife.
Martina Teichmannová      https://www.facebook.com/listyla/

 

 

 

Pohled na festival ARTSY FARTSY

www.ahp.cz/videos/kvalita-z-hlinecka-12-festival-artsy-fartsy/

 

 

HAVLOVY JEDNOAKTOVKY

DOVOLUJEME SI VÁS POZVAT NA PREMIÉRU NAŠÍ NOVÉ HRY 

(tedy pěti her – 20x5 Havlových jednoaktovek). Uvádíme je u příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla.

MFC 7. 10. 2016 v 18 hodin

Václava Havla si vážíme jako člověka, politika-nepolitika a hlavně jako dramatika. Myslíme si, že jeho myšlenky by měly být uchovány a neustále připomínány. Václav Havel byl také skvělý pozorovatel života, o čemž svědčí pět jednoaktovek, které si Vám dovolujeme představit.

18.00 Pižďuchové

    20 minut trvající pohled do jedné firmy. Jak vlastně funguje úřednický aparát? Není to jednoduché, kariérní postup je velká hra nervů a ke všemu nefungují telefony. Zdramatizovaná pohádka (jediná pohádka V. Havla).

18.30 Vernisáž

    20 minut na nepodařené návštěvě u lidí, kteří vědí, jak se má správně žít a rozhodli se o tom poučit i svého nejlepšího přítele Bedřicha.Vtipná groteska na motivy hry V. Havla Vernisáž.

19.00 Ela, Hela a stop

    20 minut na stopu s Elou a Helou. Kdo vlastně tyto dvě dámy jsou? Jsou staré panny, armáda spásy nebo jen zhrzené učitelky? Mají přece své společenské postavení, svou lidskou hrdost a  své etické zásady.

19.30 Motýl na anténě

    20 minut na narozeninové oslavě. Jeník a Marie rozpřádají své intelektuální úvahy, pan Bašta se opil a pospává a z kohoutku v umyvadle vedle začne kapat voda. Jak potopu zastavit je třeba pořádně promyslet.

20.10 Perpetum mobile

    20 minut nebo 5 dní ve vězení? Jaké to tam je každý jeden den. Co se tam dá dělat a o čem se dá přemýšlet, co tam člověk cítí. A ještě ke všemu je to pantomima.

Mezi jednotlivými jednoaktovkami bude vždy deset minut přestávka, představení se budou odehrávat na různých místech v MFC, viz mapka na místě.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

GT Hlinsko (gthlinsko.cz/)

Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko, Adámkova 55

 

tady neziskovky

            Jako správná neziskovka jsme 23. září 2016 propagovali naši činnost na akci "Tady neziskovky". Každopádně nás to hrozně bavilo. Hráli jsme s dětmi ze základních škol  improvizační hry, zahráli jim kousek Youtubera a nakonec jsme moderovali besedu s Ferdinandem Peroutkou mladším.

    Dozvěděli jsme se, jaké to je a bylo žít s tak slavným jménem, že Ferdinand Peroutka starší nebyl antisemita, že Václav Havel dělal v politice chyby, ale hry psal náramné, a že je skvělé, že ho i v Hlinsku připomínáme. Taky jsme probrali golfové hřiště ve Svobodných Hamrech a díky diskusi s občany i to, jak se zbavit krtka na zahradě :)

Mgr. Lada Leszkowová

www.mashlinecko.cz/indexx.php?id=aktuality_detail&idd=20160912120150

 

 

GT Hlinsko

Na naší škole funguje studentský divadelní spolek GT Hlinsko pod vedením Mgr. Lady Leszkowové, učitelky AJ. Studenti nacvičí každoročně jedno asi hodinové divadelní představení a to v anglickém i českém jazyce, které pak předvádějí nejen našim studentům, ale i studentům skutečského, chrudimského a lanškrounského gymnázia.

Aktivity 2015/2016

GT Hlinsko představilo 30. 7. v rámci Dne dřeva na Betlémě a na Radostínfestu svou první z mnoha jednoaktovek V. Havla, jejichž premiéry chystají na říjen 2016.

Jedná se o groteskní férii na motivy jediné pohádky V. Havla Pižďuchové. (Každý z nás se ve svém životě s Pižďuchy setkává a nedá se s nimi bojovat jinak než humorem :)

 

– festival ARTSY FARTSY 24. – 26. června

artsy-fartsy.cz/

– premiéra YOUTUBER 22. dubna

– premiéra Hostina dravců 15. dubna

 

Divadelní spolek našeho gymnázia se zúčastnil (jako každoročně) krajské přehlídky divadelních souborů Svitavský Fanda 2016. Prezentovali se s premiérou své nové hry Hostina dravců, na které  intenzivně pracovali v posledních čtyřech měsících. Do národní přehlídky sice nepostoupili, ale přesto byli porotou víceméně pochváleni a s výsledkem své práce jsou spokojeni. Hlinecká veřejnost se může sama přesvědčit o kvalitách této hry, a to v pátek 15.dubna 2016, kdy má Hostina dravců premiéru v MFC Hlinsko.

www.zonerama.com/Strediskokulturnichsluzeb/Album/1299529

Aktivity 2014/2015

Podzim a zima v GT Hlinsko.pdf (291 kB)

ARTSY FARTSY – festival (více info přímo na stránkách ARTSY FARTSY)
 
KAVERAJS Hlinsko

Studenti našeho gymnázia spolupracují velmi úzce se Souborem lidových staveb a řemesel Vysočina. Třikrát ročně se účastní akcí ve skanzenu Veselý Kopec, kde předvádějí malá divadelní představení – Vánoce, Velikonoce a Posvícení. Dále spolupracují i na projektu Folklore Galore, kde prezentují (kromě jiných tradic) hlavně MASOPUST (UNESCO památku) za pomoci pracovníků Souboru lidových staveb a řemesel Vysočina.