VZDĚLÁNÍ – MÁ BUDOUCNOST

RNDr. Rostislav Dvořáček, ředitel

Gymnázium K. V. Raise a Střední odborné učiliště, Adámkova 55, 539 01 Hlinsko
Tel.: 469 311 292, 469 311 190
datová schránka: 3z4wwnj
red@gymhlinsko.cz

AKTIVITY

Pokyny pro samostudium pro žáky jsou v samostatné záložce VYUKA ON-LINE vedle sekce STUDIUM (nahoře).
 
(více v Novinkách)

Na exkurzi v archivu

Na výstavě POKLAD INKŮ

Přeborník Pardubického kraje

Dějepisná olympiáda

Vánoční akademie

V kalendáři školních akcí má své nezastupitelné místo i Vánoční akademie,
která proběhla ve velké tělocvičně školy
v pátek 20. 12. 2019.
 

Student gymnázia v Europarlamentu

Den prevence

čtvrtek 31. 10. 2019
 

Logická olympiáda

"Plísně kolem nás"

Návštěva z New York University

 
Divadlo Různých Jmen

pražské zájezdové divadlo 27. 9. v MFC pro tříd 4.A, 2.M a třídy vyššího gymnázia s hrou Přelet nad kukaččím hnízdem (drj.cz/)

Spolupráce s Global Education Initiative z. s.

Go kurzy prvních ročníků

Seznamte se, prosím! To je výzva třídenního GO kurzu pro studeny nastupujících prvních ročníků – na Wolkrově planině u Svratoucha ve dnech 8. – 12. září 2019 pro žáky tříd 1.A a 1.C.

SHRNUTÍ AKTIVIT

V MINULÉM ŠKOLNÍM ROCE ČTĚTE ZDE:

PŘEHLED UDÁLOSTÍ VE ŠKOLNÍM ROCE 2018-2019.pdf (2245438)

Zlatý Ámos

– soutěž o nejoblíbenějšího učitele,
letos probíhá 26. ročník soutěže a 12. února 2019 se Mgr. Eliška Vokáčová stala Zlatým Ámosem Pardubického kraje, 6. března postoupila do finále soutěže
 
Vánoční akademie 2018

ORNITA opět na gymnáziu

 
Den latiny na FF UK

Setkání škol UNESCO

Na naší škole proběhlo 24. zasedání Valného shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO v ČR ve dnech 24. a 25. září 2018.

www.ahp.cz/videos/24-zasedani-valneho-shromazdeni-site-pridruzenych-skol-unesco-v-ceske-republice/

chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/v-hlinsku-se-konalo-valne-shromazdeni-site-pridruzenych-skol-unesco-20180929.html

Gymnázium Fakultní školou Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

Přírodovědecká fakulta pozvala ředitele fakultních škol. O tom, jak zlepšit a zintenzivnit vzájemnou spolupráci diskutovali v pátek 1. 12. zástupci vedení fakulty a fakultních škol.

S novinkami na akademické půdě se z naší školy seznámili a příkladnou spolupráci prezentovali RNDr. Rostislav Dvořáček a Mgr. Marian Solčanský.

www.prf.upol.cz/nc/zprava/clanek/prirodovedecka-fakulta-pozvala-reditele-fakultnich-skol/

www.prf.upol.cz/skupiny/verejnosti/fakultni-skoly/

www.ahp.cz/videos/gymnazium-fakultni-skola/

 

 
 
 
 
 
 

 

ALMANACH

V roce 2013 jsme si připomněli 60 let existence středních škol v Hlinsku. 

Gymnázium K. V. Raise Hlinsko a Město Hlinsko pořádalo opět po 10 letech SRAZ ABSOLVENTŮ v sobotu 21. září 2013. 

Při této příležitosti byl vydán almanach, který si můžete zakoupit v pracovní dny v kanceláři školy (30 Kč).

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky

Dne 4. února 2020 se uskutečnila historická exkurze do Okresního archivu v Chrudimi. Exkurze se zúčastnili studenti ze 4. C a 8. A, kteří navštěvují Seminář z dějepisu. Mgr. Boček z Okresního archívu studenty seznámil s prací archivářů, studenti navštívili studovnu, depozitní prostory a restaurátorskou dílnu a prohlédli si řadu unikátních archiválií vztahujících se k našemu městu Hlinsku a k Chrudimi. Po návštěvě archívu se studenti v rámci komentované prohlídky seznámili s historií a nejzajímavějšími místy našeho bývalého okresního města. Pedagogický dozor zajišťovala Lenka Krupičková.

         

 

POKLAD INKŮ

29.01.2020 15:00

V úterý 28. ledna 2020 naši studenti ze tříd 3.C, 7.A, 4.C a 8.A zavítali do Brna na výstavu Poklad Inků. Výstava mapovala vývoj předkolumbovské Ameriky a zaměřena byla hlavně na civilizaci jihoamerických Inků. Studenti měli možnost dozvědět se zajímavosti ze života původních obyvatel Ameriky, sledovat vývoj a vzájemné ovlivňování jednotlivých kultur a také obdivovat zlaté artefakty pocházející převážně z „Říše čtyř států“, tj. z říše Inků.

 

V úterý 21. ledna se uskutečnil ve Svitavách Krajský přebor škol v šachu ve všech kategoriích. Na republikové kolo postoupily vždy dva nejlepší týmy. V nejstarší kategorii středních škol zvítězilo družstvo Gymnázia K. V. Raise Hlinsko ve složení Vojtěch Říha (3.C), Marie Vašková (6.A), Michal Ročňák (6.A) a Ondřej Novotný (6.A), druhé bylo Gymnázium Pardubice Dašická.

 

Dne 15. ledna 2020 se v Chrudimi uskutečnilo okresní kolo Dějepisné olympiády. Letošní ročník je zaměřený na téma „Dlouhé století se loučí (1880–1920)“. Naše škola vyslala jako každý rok do soutěže tři studenty v kategorii I. (ZŠ a nižní gymnázium). Letos poprvé se soutěž organizuje i pro studenty středních škol a právě v této druhé kategorii byli naši žáci velmi úspěšní. Bára Doležalová ze 7.A obsadila 6. místo, Jáchym Krampera z 5.A skončil čtvrtý a Matěj Meduna ze 6. A zvítězil. Jáchym s Matějem postupují do krajského kola, Matěj navíc s vůbec nejvyšším počtem bodů ze všech účastníků okresních kol. Gratulujeme a držíme palce do krajského kola, které proběhne v Pardubicích dne 17. března 2020.

L. Krupičková

 

Student gymnázia v Europarlamentu

Ve dnech 31. října a 1. listopadu se odehrála v Brně simulace Evropského parlamentu pro žáky středních a vysokých škol. Jednalo se o simulaci vedenou spolkem Mladých demokratů za podpory nadace Hannese Seidela. Celá akce se odehrávala v budově Nového zemského domu, hlavním bodem byla simulace Evropského parlamentu, mimo jiné byly náplní akce i body jako diskuze s europoslancem Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) či seznámení s diskuzním a hlasovacím řádem Evropského parlamentu. Celá akce se odehrávala v klidném a demokratickém duchu. Jednotliví účastníci ze středních či vysokých škol se stali na dva dny europoslanci za různé frakce. Představitelem za Pardubický kraj byl Ladislav Vašek z Gymnázia K.V. Raise v Hlinsku, který byl ve frakci ECR (Evropští konzervativci a reformisté). Jednotliví mladí poslanci byli rozmístěni do evropských výborů AFET,JURI,ENVI, kde projednávali tři různá usnesení, která jsou aktuálně na pořadu dne. Jako bonus byl Láďa vybrán k další exkurzi a to do Europarlamentu v Bruselu jako reprezentace našeho kraje.                                                                                                                         

Ladislav Vašek, Dr. Dagmar Kantůrková

Gymnázium K. V. Raise a SOU Hlinsko

 

Logická olympiáda

06.11.2019 09:15

Dne 1. 11. 2019 se konalo krajské kolo Logické olympiády v budově Krajského úřadu v Pardubicích.

    Z naší školy z okresního kola postoupily dvě žákyně kategorie B pro základní školy a nižší gymnázia:  Ivona Staňková (4. A) ze čtvrtého místa a Lenka Hromádková (1. A) ze 40. místa z celkového počtu 1 115 řešitelů. V krajském kole obsadila Ivona výborné 28. místo ze 44 účastníků. Lenka jako nejmladší v kategorii byla 42.

    V kategorii C pro střední školy postoupili z okresního kola: Adéla Burešová (2. C) z 12. místa, Aneta Pintová (8. A) z 22. místa a Jáchym Krampera (5. A) z 31. místa z celkem 506 řešitelů.

    I tento rok Jáchym dosáhl vynikajícího úspěchu a ze 2. místa v krajském kole postoupil do celostátního kola, které se bude konat 25. 11. 2019 v Míčovně Pražského hradu. Výborně se umístila i obě děvčata:  Aneta obsadila 10. místo, Adéla 11. místo ze 45 soutěžících.     

Všem soutěžícím gratulujeme a Jáchymovi přejeme mnoho úspěchů na Hradě.

                                                                                               Mgr. Eliška Vokáčová

Plísně kolem nás

04.11.2019 06:05

Dne 21. října se v DDM Hlinsko uskutečnila akce Pardubické Univerzity s názvem Plísně kolem nás. Na čtyřech stanovištích se pedagogové snažili vybraným studentům gymnázia a základních škol přiblížit provázanost oborů chemie a biologie. Na prvním stanovišti se žáci zabývali problematikou kvašení a pozorovali kvasinky pod mikroskopem. Na druhém pracovišti zjišťovali pH různých druhů potravin a vyzkoušeli si analytickou titraci. Třetí část se týkala mikroskopování preparátů plísní a nakonec si studenti vyzkoušeli laboratorní práci s pipetami a mikrotitračními destičkami. Atmosféra celé akce byla nabitá spoustou nových informací a zájmem nejen ze strany studentů, ale i z řad dohlížejících kantorů.

Mgr. Solčanská

        V pátek 11.10. navštivila Gymnázium K. V. Raise opět skupina amerických studentů z New York University, kteří studují tento semestr na NYU v Praze.  Američtí studenti strávili již po několikáté v Hlinsku dva dny. Ubytováni byli v rodinách studentů gymnázia. Ti pro ně také připravili zajímavý program. Kromě návštěvy školy, museli studenti ve smíšených skupinách plnit fotografické úkoly, které jim pomohly poznat lépe naše město a život v něm. Odpoledne si zahráli s našimi studenty bowling a pak už se odebrali do jednotlivých rodin, kde pro ně bylo připraveno typicky české pohoštění a večerní program. V sobotu zavítali studenti na Ležáky a shlédli dokumentární film o ležácké tragédii a prohlédli si památník. Takováto interakce s rodilými  mluvčími je pro naše studenty  velice přínosná, neboť je naučí komunikovat, bezprostředně reagovat a dodá jim potřebné společenské dovednosti. 
 
Lada Leszkowová

 

 

OSUD JMÉNEM LEŽÁKY

23.04.2019 15:17

Beseda s paní Jarmilou Doležalovou

 

ne

Vzdělávací seminář

23.04.2019 15:08

Věda, víra, skauting

V sobotu 23. března se ve Skutči konal 3. ročník Vzdělávacího semináře Věda, víra, skauting. Semináře se zúčastnilo 10 studentů ze tříd 1.C, 2.C a 6.A. Studenti si vyslechli vzpomínky pamětnice Michaely Vidlákové Osudy Židů v terezínském ghettu a besedu s historikem a nakladatelem Jiřím Padevětem Skryté příběhy z let 1939–1948.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>