VZDĚLÁNÍ – MÁ BUDOUCNOST

RNDr. Rostislav Dvořáček, ředitel

Gymnázium K. V. Raise a Střední odborné učiliště, Adámkova 55, 539 01 Hlinsko
Tel.: 469 311 292
E-mail: red@gymhlinsko.cz

AKTIVITY

Setkání škol UNESCO

24. zasedání Valného shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO v ČR ve dnech 24. a 25. září 2018 – více informací na www.mashlinecko.cz/unesco/

Dějiny v kostce

exkurze 6. 5. – 11. 5.

(Capri/Ischia – Neapol – Vesuv – Pompeje – Řím – Florencie)

Hlinecká nota 2018

(více v Novinkách)
 

Global Money Week 2018

(více v Novinkách)

CERTIFIKÁT.pdf (112193)

Exkurze na Přírodovědeckou fakultu UP Olomouc

30. ledna 2018 (více v Novinkách)

Vánoční akademie

v kalendáři školních akcí má stále své nezastupitelné místo, proběhla ve velké tělocvičně školy v pátek 22. 12. 2017
 

Do Drážďan nejen na adventní trhy

v pátek 1. 12. – více v Novinkách

Gymnázium Fakultní školou Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

Přírodovědecká fakulta pozvala ředitele fakultních škol. O tom, jak zlepšit a zintenzivnit vzájemnou spolupráci diskutovali v pátek 1. 12. zástupci vedení fakulty a fakultních škol.

S novinkami na akademické půdě se z naší školy seznámili a příkladnou spolupráci prezentovali RNDr. Rostislav Dvořáček a Mgr. Marian Solčanský.

www.prf.upol.cz/nc/zprava/clanek/prirodovedecka-fakulta-pozvala-reditele-fakultnich-skol/

Vynikající úspěch – Logická olympiáda

Dne 27. 11. 2017 proběhlo celostátní kolo Logické olympiády v Míčovně Pražského hradu, do tohoto finále postoupili ze třetích míst krajského kola Jáchym Krampera ze třídy 3. A (kategorie B)  a  Aneta Pintová ze třídy 6. A (kategorie C).

Více v Novinkách.

Dva velké literární úspěchy

v celostátních literárních soutěžích:

O cenu Jiřího Šedého – Nejsem na světě sám – Zdeňka Nováková (3.C) obsadila 1. místo
Pardubické střípky – Ondřej Faiman (5.A) získal Čestné uznání
 
Více v Novinkách.
 

film Milada

16. 11. v MFC viděli studenti vyššího stupně gymnázia

Návštěva ústavních institucí

V pondělí 13. listopadu studenti maturitních ročníků navštívili sídla některých ústavních institucí. 

Den prevence

Stejně jako v minulém školním roce byl ve středu 25. 10. 2017 pro všechny studenty gymnázia připraven hodnotný program ve spolupráci s lektory, odborníky a lidmi z praxe.
 
 

Divadlo Různých Jmen

pražské zájezdové divadlo 15. 9. v MFC pro třídy 4.A a třídy vyššího gymnázia s hrou Petr a Lucie (drj.cz/)

Go kurzy prvních ročníků

Seznamte se, prosím! To je výzva třídenního GO kurzu pro studeny nastupujících prvních ročníků. Na Wolkrově planině u Svratoucha se ve dnech 4. – 8. září sešli studenti třídy 1.A a 1.C.

 

SHrnutí aktivit

V MINULÉM ŠKOLNÍM ROCE ČTĚTE ZDE:

školní rok 2016-2017.pdf (479675)

Více v sekci Aktivity – Události.

 

GT léto 2017

Více v sekci Aktivity – Naše divadla.
 

Další Úspěch GT Hlinsko

GT HLINSKO O VÍKENDU 27. a 28. KVĚTNA "VERNISÁŽOVALO" NA NÁRODNÍ DIVADELNÍ PŘEHLÍDCE ŠRÁMKŮV PÍSEK A ZÍSKALO DOPORUČENÍ NA JIRÁSKŮV HRONOV

Více v sekci Aktivity – Naše divadla.

Švédové v Hlinsku

Dne 17. května navštívili naši školu studenti ze švédské střední školy Broskolan.                    Více v  Novinkách.

Vánoční akademie

V kalendáři školních akcí má své nezastupitelné místo i Vánoční akademie, která proběhla ve velké tělocvičně školy ve čtvrtek 22. 12. 2016. Více v Novinkách.
 
 

Den latiny na FF UK

navštívili zájemci – studenti volitelného předmětu latina 22. listopadu

www.ff.cuni.cz/fakulta/o-fakulte/pravidelne-akce/den-latiny/den-latiny-2016/

Více v Novinkách.

Gymnázium Fakultní školou Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

www.prf.upol.cz/skupiny/verejnosti/fakultni-skoly/

www.ahp.cz/videos/gymnazium-fakultni-skola/

Více v Novinkách.

film Anthropoid

25. 10. v MFC vidělo 175 studentů vyššího stupně gymnázia

Více v Novinkách.

Divadlo SemTamFór

20. 10. Čechov – Anton Pavlovič Čechov

představení (pět povídek v dramatizaci Jany Žáčkové) zhlédly v MFC všechny třídy gymnázia

Více v Aktivity – Ze života školy

www.ahp.cz/videos/divadelni-pasmo-cechovovych-povidek/

Host gymnázia

4. října 2016

navštívil naše gymnázium a besedoval se studenty

PhDr. Vlastimil Vondruška, CSc.

český historik, publicista a autor historických detektivních příběhů

Více v Aktivity – Ze života školy

www.ahp.cz/videos/prednaska-o-detektivnich-romanech-z-historie/

 

 
 
 
 
 
 

 

ALMANACH

V roce 2013 jsme si připomněli 60 let existence středních škol v Hlinsku. 

Gymnázium K. V. Raise Hlinsko a Město Hlinsko pořádalo opět po 10 letech SRAZ ABSOLVENTŮ v sobotu 21. září 2013. 

Při této příležitosti byl vydán almanach, který si můžete zakoupit v pracovní dny v kanceláři školy (30 Kč).

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky

Muzejní noc

29.05.2017 13:41
GT Hlinsko je divadelní soubor při Gymnáziu K. V. Raise a toho si studenti  také dostatečně váží. Proto se rozhodli oslavit nejen tohoto velkého českého spisovatele (kterého si možná mnozí z Vás pamatujete pouze z povinné četby ve škole, ale když si přečtete některé jeho povídky dnes, zjistíte, že byl velice vtipný pozorovatel lidských slabostí), ale i významnou rodinu Adámkových, která zde na Hlinecku vykonala na přelomu 19. a 20. století mnoho věcí pro rozkvět a blaho regionu.
V pátek 9. 6. se v Městském muzeu uskuteční noc muzejí, kde mimo jiné studenti Gymnázia K. V. Raise předvedou scénické čtení povídky z pera K. V. Raise. Přijďte se seznámit se slavnou hlineckou rodinou Adámků, udělat si pořádek v tom, kdo byl kdo, a podívat se na novou expozici o jejich životě. Raisovi žáci Vás poté provedou historií řemesel na Hlinecku. GT Hlinsko a Městské muzeum se na Vás těší.

program.pdf (272179) 

 

Švédové v Hlinsku

29.05.2017 12:43
Dne 17. května navštívili již potřetí naši školu studenti ze švédské střední školy Broskolan. Strávili s našimi studenty celý den, popovídali v angličtině, porovnali podmínky studia v ČR a Švédsku, prošli se po Hlinsku, ochutnali české speciality a hlavně se s našimi studenty skvěle bavili. Máme radost, že tato tradice na naší škole trvá. Domluvili jsme se i na další on-line spolupráci mezi učiteli české a švédské školy. Studenti zůstavají v kontaktu přes sociální sítě a tak to má být.

Mgr. Lada Leszkowovává

 

V pátek 17. února studenti maturitních ročníků Gymnázia K. V. Raise podnikli exkurzi do Prahy, aby navštívili sídla některých ústavních institucí. Dvě třídy se vystřídaly v prohlídkách Kanceláře prezidenta republiky a Senátu ČR. Návštěva Pražského hradu se samozřejmě neobešla bez dlouhého čekání na bezpečnostní prohlídku, kterou jsme ten den absolvovali ještě několikrát při vstupu jak do Kanceláře prezidenta republiky, tak do budov Senátu.

        Při prohlídce Kanceláře prezidenta republiky jsme mohli posoudit změny, kterými tyto prostory prošly během funkčních období jednotlivých prezidentů a jejich architektů. Nejvíce nás zaujala dvě místa, a sice kinosál a knihovna. Při návštěvě historických budov Senátu ČR jsme obdivovali nádheru raně barokních budov a velkolepost Valdštejnského paláce. Na závěr prohlídky jsme se nakrátko ocitli i na divácké tribuně v jednacím sále. Studenti byli překvapeni, když se dozvěděli, že naši senátoři zasedají v prostorách bývalé konírny Valdštejnského paláce.

        Cestou jsme si ještě ukázali, kde sídlí naše vláda a kde Poslanecká sněmovna. Doufejme, že se studenti náležitě inspirovali a že možná v budoucnu někdo z nich navštíví tato místa i pracovně.

Lenka Krupičková

V novém roce přibude v mnoha rodinách i nová otázka: Kde bude studovat náš potomek? Tuto otázku si položí rodiče žáků nejen devátých, ale i pátých tříd základních škol. Jednou z možností, které se nabízejí, je studium gymnázia. S touto možností jsou úzce spojené další otázky: Proč zrovna gymnázium? A má moje dítě předpoklady úspěšně absolvovat přijímací zkoušku, potom vyhovět požadavkům studia na gymnáziu a složit zde maturitní zkoušku?

        Proč zrovna gymnázium? Protože – jak nám mnozí naši bývalí studenti potvrzují – svým absolventům usnadňuje přijetí na vysoké školy a také začátek studia, zkušenosti jsou jasné, přechod z gymnaziální na vysokoškolskou formu studia není pro většinu absolventů díky nadprůměrné přípravě, kterou si z gymnázia odnášejí, problém. 

        A proč už po páté třídě ZŠ? Důvod je stejný a navíc se k němu může připojit i další – přechod k středoškolské formě studia je po absolvování nižšího stupně gymnázia snazší a  plynulejší. Víceletá gymnázia také umožňují nadaným dětem vzdělávat se více do hloubky, protože rozdíly mezi žáky jsou na gymnáziu výrazně menší než na základní škole.

        A má moje dítě předpoklady úspěšně absolvovat přijímací zkoušku, potom vyhovět požadavkům studia na gymnáziu a složit zde maturitní zkoušku? Na tyto otázky už mnozí potenciální zájemci o studium na Gymnáziu K. V. Raise v Hlinsku znají odpověď, pokud absolvovali přípravné kurzy, které zde probíhaly od listopadu 2016 do ledna 2017. Při nich si budoucí studenti vyzkoušeli typy přijímacích úloh a při rozboru poznali, jak si s nimi, pokud v nich chybovali, příště lépe poradit, a cenné jistě pro mnohé bylo poznat i prostředí naší školy a  některé své budoucí vyučující.

        Zkoušky nanečisto proběhnou na Gymnáziu v Hlinsku 30. ledna 2017, po nich bude následovat další přípravný kurz, ve kterém s žáky rozebereme jednotlivé úkoly a podáme další cenné rady, a tak ani pro ty, kteří zaváhali a přípravných kurzů se nezúčastnili, ještě není pozdě.

        Termín přijímacích zkoušek na střední školy letos připadá na 12. a 19. 4. pro čtyřletý a  18. a  20. 4. pro osmiletý obor studia.

PaedDr. Dagmar Kantůrková, výchovná poradkyně

Best In English

05.01.2017 16:52

Dne 30. 11. 2016 se konala mezinárodní online soutěž v anglickém jazyce Best In English. Jedná se o soutěž pro studenty středních škol a gymnázií ve věku 15–19 let. Soutěž probíhá ve stanoveném termínu po celém světě.  Náročnost testu odpovídá úrovni B1-C1 podle standardu CEFR. Test je složen z několika částí – gramatika, poslech a čtení.

Letošního ročníku se účastnilo celkem 15 107 studentů z 28 zemí světa (683 škol). Vynikajícího výsledku dosáhl student Ondřej Bažant z 8.A, který se umístil na 4. místě v ČR (z celkového počtu 7 003 českých studentů) a celkově mu tak patří 15. místo ze všech zúčastněných studentů na světě.

Vánoční akademie

04.01.2017 07:37

V kalendáři školních akcí má své nezastupitelné místo i Vánoční akademie. Ve velké tělocvičně školy v adventním čase, bavili zástupci tříd zpěvem, hudebními a tanečními čísly, scénkami apod. sami sebe, své současné spolužáky, absolventy i učitele. Odměnou jim byl nejen „příjemný pocit z dobře odvedené práce“ a potlesk obecenstva, ale i vystoupení třídních učitelů v nezvykle nekantorských rolích. Dopolední program pak uzavřela volejbalová utkání mezi maturanty a jejich pedagogy.

Den prevence

21.12.2016 14:00

Stejně jako v minulém školním roce byl ve středu 21. 12. 2016 pro všechny studenty gymnázia připraven hodnotný program ve spolupráci s lektory, odborníky a lidmi z praxe. Mezi aktivity zařazené školní metodičkou prevence RNDr. Věrou Freiovou patřila sociometrie, arteterapie, psychohrátky, sebeobrana, karate a besedy např. na téma dospívání, rizikové chování v dopravě, drogy, omamné látky za volantem, závislosti, věznice, bezpečný internet, jak si nenechat ublížit, linka důvěry, migrace, komunikace, odchylky od duševního zdraví, anorexie, nezaměstnanost, násilí, insolvence, apod.  Některé žáky čekalo divadelní představení Memento. Na programu nechyběla ani první pomoc, certifikovaný kurz laické resuscitace. Společně s žáky se zapojili všichni učitelé.

Od května do konce října 2016 si měli možnost žáci vyzkoušet své znalosti z oblasti internetového prostředí v kvízu z projektu Kraje pro bezpečný internet. Hlavním cílem projektu je zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci (kyberbezpečnosti). Soutěže se zúčastnilo 21 základních škol a 9 středních škol z našeho kraje. Úspěšných bylo celkem 260 žáků.

Tři úspěšní vylosovaní získali hodnotné ceny od společnosti Microsoft. První vylosovanou byla Michaela Kropáčková z našeho gymnázia a odnesla si tablet. Michaela patřila i mezi ty zdatnější a rychlejší, pro které byl v letošním roce navíc otevřen kvíz PLUS. Michaela Kropáčková vybojovala v krajském finále třetí místo, na čtvrtém místě byl Ondřej Faiman také z naší školy (oba ze třídy 4.A).

Finálové kolo kvízu PLUS z projektu Kraje pro bezpečný internet a slavnostní předání cen soutěžícím se odehrálo dne 9. 12. 2016  na Krajském úřadu Pardubického kraje za účasti Ing. Bohumila Bernáška, radního Pardubického kraje pro oblast školství.

Ing. Nováková

 

https://www.klickevzdelani.cz/Veřejnost/A-co-teď-po-zvonění/Bezpečný-internet/ID/30439/V-Pardubicich-vyvrcholil-letosni-rocnik-projektu-Kraje-pro-bezpecny-internet

 

DEN LATINY

05.12.2016 12:24

DEN LATINY

Studenti volitelného předmětu latina ze tříd 8.A a 3.C se v úterý 22. listopadu pod vedením prof. Novákové zúčastnili již pátého ročníku Dne latiny, který byl pořádán pod záštitou Ústavu řeckých a latinských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Tato akce se každý rok těší neuvěřitelné popularitě a počet účastníků raketově stoupá.

Po krátkém zahájení proděkanem fakulty následovala přednáška na téma učednických let Karla IV. významné české historičky prof. Bobkové, tato odbornice totiž zaměřuje svůj zájem na rod Lucemburků. Po této jediné společné a zároveň nejdelší přednášce celého dne následovaly individuální přednášky. Jejich výběr závisel pouze na zájmu studentů. Profesoři FF UK i hostující přednášející nás seznamovali s nadčasovostí latinského jazyka a jeho neustálou, i když mnohdy skrytou přítomností kolem nás. Je až neuvěřitelné, jak mnoho slov současných jazyků, včetně češtiny, pochází z latiny.

K mému velkému překvapení jsme se po necelých třech hodinách sešli na stejném místě a s neuvěřitelným zájmem poslouchali přednášku dr. Fischerové – Hippokratova přísaha, ve které se nám paní doktorka snažila alespoň částečně objasnit nejen původ, ale i obsah tohoto až mystického textu, který je i dnes inspirací moderních lékařských přísah.

Jiří Kos, 8.A

V říjnu tohoto roku se Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko stalo tzv. Fakultní školou Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Spolupráce přinese gymnáziu mnoho výhod, například odborné přednášky, exkurze nebo popularizační akce jak na akademické půdě Univerzity Palackého, tak na našem gymnáziu. Talentovaní žáci se mohou zapojit do středoškolské odborné činnosti pod vedením vysokoškolských odborníků, a strávit tak studijní pobyty na vysoce specializovaných pracovištích, jako jsou Katedra buněčné biologie a genetiky, Laboratoř růstových regulátorů a Ústav experimentální botaniky Akademie věd, Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů, Katedra optiky a laboratoř kvantové optiky a mnoho dalších. Naši studenti mají příležitost získat nové zkušenosti a navázat zajímavou spolupráci, ve které mohou pokračovat po absolvování středoškolského studia.

Garanty spolupráce jsou Mgr. Marian Solčanský za Gymnázium K. V. Raise a RNDr. Petr Nádvorník, Ph.D. za Univerzitu Palackého.

 

Mgr. Marian Solčanský

Gymnázium K. V. Raise, Hlinsko

 

<< 1 | 2 | 3 >>